Navigation Menu+

Dekoracje w pokoju dziecięcym

biura

Remonty nigdy nie są sprawą przyjemną, przede wszystkim dlatego, że wiążą się zawsze z dużymi nakładami finansowymi, koniecznością selekcjonowania właściwych materiałów wykończeniowych oraz zlecania prac firmom remontowym, które nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Problematyczne jest odpowiednie dobieranie do siebie materiałów oraz wzorów i kolorów, poza tym bardzo często okazuje się, że drobne odświeżenie ścian pociąga za sobą konieczność wymiany mebli, podłóg czy dywanów. O ile jednak jeszcze jesteśmy w stanie poradzić sobie z dopasowaniem do siebie części w sypialni czy salonie, o tyle urządzanie pokoju dziecięcego może już stanowić nie lada wyzwanie.

Dzieci  nie zawsze są w stanie określić czego oczekują, przede wszystkim dlatego, że mnogość postaci bajkowych oraz kolorów może stać się zbyt przytłaczająca i kosztowna. Okazuje się jednak, że w sprzedaży znaleźć możemy ciekawe rozwiązania, pozwalające nie tylko na urządzenie w dziecięcym pokoju przestrzeni kolorowej i przytulnej, ale także w pełni funkcjonalnej i kreatywnej. Pomieszczenie zabaw czy sypialnia dla dziecka powinny pobudzać zmysły i być przestrzeniami, w których dziecko będzie chętnie przebywać, dlatego też można pokusić się o naklejki ścienne czy fototapety, które w prosty sposób odświeżą powierzchnię ścian i dodadzą im atrakcyjności. W sprzedaży znaleźć można fototapety Disney oraz naklejki z rozmaitymi motywami dziecięcymi, za pośrednictwem których będziemy mogli stworzyć pokój małego pirata czy też sypialnię prawdziwej księżniczki. Wybór jest przeogromny, więc wszystko zależy od oczekiwań dziecka, naszych możliwości finansowych oraz stylu, w jakim utrzymane jest całe wnętrze. W ostatnim czasie bardzo popularnym rozwiązaniem w pokojach dla najmłodszych jest stylizacja sypialni na miejsce bajkowe. Mowa tutaj o pokojach w stylu pirackim, w stylu łodzi podwodnej czy w stylu zamkowej komnaty. Każdy wystrój można podkreślić właśnie dzięki specjalnie zamówionym tapetom oraz oczywiście dzięki oryginalnym meblom czy wreszcie dodatkom.

Naklejki są ciekawą alternatywą dla potrzeby tapetowania czy odmalowywania ścian, zwłaszcza, że dzieci uwielbiają eksponować swoje talenty plastyczne na meblach i poszczególnych zakamarkach pokoju. Jeżeli więc na ścianie pojawiło się pojedyncze zarysowanie czy też plama od farby, możemy zakleić ją atrakcyjnym motywem dekoracyjnym czy też wykorzystać fototapety Disney. Wiadomo oczywiście, że nie wszystkie naklejki dadzą się zaaplikować na nieodpowiednio przygotowane podłoże, dlatego też podczas wstępnej selekcji materiałów dobrze by było zwrócić uwagę na sposób montażu. Niektóre elementy są wielokrotnego użytku, niektóre z kolei potrzebują powierzchni zagruntowanej, w przeciwnym razie będą się marszczyć i odklejać. Jeżeli decydujemy się na eleganckie i kolorowe fototapety, powinniśmy wiedzieć, że zazwyczaj są one na tyle absorbujące wzrok i uwagę, że pozostałe elementy znajdujące się w pokoju powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce i posiadać proste formy i kształty. Ciekawym rozwiązaniem są także wszelkiego rodzaju materiały, które mogą stanowić znakomitą bazę kreacyjną i pozwalać dziecku na nieskończoną zabawę. Bez wątpienia przykładem są wszelkiego rodzaju farby tablicowe, gładkie tapety czy też tapety czarno-białe z nadrukowanymi wzorami, które można swobodnie malować mazakami czy farbkami.

Dzięki takim rozwiązaniom dziecko będzie miało możliwość pełnego uczestniczenia w przygotowaniach własnego pokoju i stworzenia sobie przestrzeni idealnej, w której będzie z przyjemnością spędzało czas. Podobnie jak my lubimy dekorować wnętrza i otaczać się miłymi dla oka przedmiotami, tak dla dziecka istotne jest ciągłe działanie. Bez wątpienia tapeta z nadrukiem będzie zbawienna dla rodziców, którzy do tej pory stale musieli sobie radzić z zarysowaniami na ścianach i meblach. Jeżeli dziecko jest wyjątkowo twórcze, można pokryć fragment ściany farbą tablicową, dzięki czemu dziecko będzie mogło działać na nieskończoną ilość sposobów. Jeżeli tablica kojarzy nam się tylko i wyłącznie z czarną powierzchnią spotykaną w szkołach, z ulgą sięgniemy po kolorowe farby, którym można nadawać dodatkowo nietypowe kształty. Ze względu na to, że dziecko lubi zasypiać w atrakcyjnym otoczeniu, możemy pokusić się o zakup naklejek świecących w ciemnościach, dzięki czemu, po zgaszeniu światła, na powierzchni ścian i sufitu pojawią się kształty i postacie niewidoczne w standardowym świetle dziennym. Podobne działanie mają nowoczesne farby, którym można nadawać dowolne kształty, jak chociażby gwiazd czy księżyców, przez co na dobranoc pokój zabaw kilkulatka zamieni się w rozgwieżdżone niebo, ułatwiające zasypianie i zwiększające poczucie bezpieczeństwa. Jako, że wiele dzieci boi się całkowitej ciemności, świecące naklejki czy wzory mogą stanowić dobrą alternatywę dla nocnej lampki czy uchylonych drzwi.

Poczucie bezpieczeństwa jest dla dziecka absolutną podstawą, dlatego też jego pokój, w którym dziecko będzie zasypiać, bawić się i uczyć nie tylko powinien być pozbawiony niebezpiecznych przedmiotów czy też ostrych kantów i śliskich powierzchni, ale także dawać komfort psychiczny, tak ważny dla prawidłowego wzrastania i duchowego rozwoju.

Dziecko posiada niezależne poczucie estetyki, dlatego też warto od samego początku dbać o to, aby uczyło się kształtów i kolorów, urządzając świadomie przestrzeń, w której będzie każdego dnia funkcjonować. Wygodnym rozwiązaniem jest bez wątpienia pomalowanie ściany farbą i pokrycie jej odpowiednimi dekoracjami, takimi jak chociażby fototapety Disney czy też ścienne naklejki, jednak najlepiej byłoby, gdyby powierzchnia była trwała i w pełni zmywalna. W przypadku fototapet – szczególnie tych przeznaczonych do pomieszczeń dla najmłodszych – warto zajrzeć na stronę www znajdującą się pod wspomnianym adresem http://www.otostyl.com/pl/sklep/kategoria/dzieciece-disney-marvel,1494,3711,1.html, ponieważ tam znajduje się wiele materiałów, które z pewnością spotkają się z sympatią nie tylko dzieci, ale także młodzieży czy dorosłych. Najlepszym wyjściem jest zastosowanie farb lateksowych z odpowiednią zawartością żywic, które dodają elastyczności i sprawiają, że ściana jest prosta w utrzymaniu. Jeżeli mamy jakikolwiek problem z dopasowaniem do siebie kolorów czy też selekcjonowaniem motywów dekoracyjnych, których mnogość może być dla dorosłych przytłaczająca, najlepiej byłoby skonsultować się z samym dzieckiem. Ze względu na to, że to ono będzie każdego dnia bawić się i zasypiać w określonym miejscu, dobrze by było gdyby odpowiadało ono jego gustom. Oczywiście dobrze zachować umiar, ponieważ nadmiar naklejek, kolorów czy wzorów może być przytłaczający i rozkojarzyć dziecko, jednak kilka podstawowych elementów dekoracyjnych z pewnością nie zaszkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven − 2 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>