Navigation Menu+

Historia i symbolika kwiatów dawniej i dziś

wręczanie kwiatów

Kwiaty od zawsze towarzyszyły ważnym wydarzeniom, niezależnie od tego czy były one szczęśliwe, czy też nie. Ich obecność i symbolika kojarzona jest z konkretnymi sytuacjami, stanami uczuć a także…krajami. Warto więc przyjrzeć się lepiej ich roli w odzwierciedlaniu historii ludzkości, aż od czasów starożytnych. Coś, co dzisiaj jest dla nas absolutną rutyną, dawniej było rytuałem, posiadającym własne reguły i podkreślane jasno ustalonymi gestami. Kwiaty bez wątpienia były ważnym atrybutem już w antycznym Rzymie, gównie podczas ceremonii zaślubin, kiedy to w trakcie wypowiadania słów przysięgi małżeńskiej dłonie państwa młodych oplecione były girlandami. W elżbietańskiej Anglii kobiety z otoczenia panny młodej przekazywały jej wybrankowi gałązkę rozmarynu, mającej symbolizować wierność i szczerą miłość. Z czasem do gałązki rozmarynu dołączano też mirt i kwiaty pomarańczy, w celu podkreślenia niewinności i głębi uczucia. Rozmaryn był też rośliną uprawianą z myślą o przyszłym ślubie córki, dlatego też młodzi małżonkowie – na poczet przyszłych wydarzeń – wspólnie sadzili go w swoim ogródku. Roślina ta miała istotne znaczenie nie tylko dla mieszkańców Wysp Brytyjskich, ponieważ także w Czechach pleciono z niej wianki dla panny młodej. Zwyczaj ten zresztą chętnie jest powielany także dzisiaj, podczas „nowoczesnych” ceremonii.

Ze ślubem nierozerwalnie związana jest także tradycja rzucania za siebie wiązanki, co – o czym nie każdy wie – praktykowane było już w XVI wieku. Wokół ślubnych bukietów narosło też wiele przesądów, takich jak chociażby taki, według którego panna młoda nie powinna przygotowywać ich sama dla siebie, lub też, że kwiaty powinny być spalone bezpośrednio po ślubie. Przechowywanie ich czy zasuszanie może doprowadzić do „uschnięcia” miłości. Dzisiaj do symboliki kwiatów podchodzimy różnie zwłaszcza, że propagowany na każdym kroku indywidualizm zmusza nas do dokładnego dopasowywania się do gustu osoby obdarowywanej. Jeżeli więc ukochana uwielbia żółte tulipany, bukiet z takich kwiatów z pewnością nie będzie przez nią odebrany jako nietakt nawet jeżeli w ogólnej symbolice kojarzony będzie ze zdradą czy niepewnością uczuć. Nieprawdziwe będzie jednak stwierdzenie, że wręczanie kwiatów może odbywać się byle jak, szczególnie, że chętnie sięgamy po poradniki dobrego wychowania i zwracamy uwagę na każdy gest i zachowanie drugiej osoby. Dobrze więc pamiętać, że bukiety powinny być złożone z nieparzystej liczby roślin, w przeciwnym razie druga strona może uznać, że życzy się jej nieszczęścia, w ich wręczanie powinno podkreślać czyste intencje. Nietaktem jest zatem dawanie kwiatów owiniętych w papier, zwróconych łodygami do góry, zwiędniętych czy też wręczanie ich z pozycji siedzącej.

paraW XIX wieku w Anglii powstał nawet specjalny poradnik, na podstawie którego możliwe było komunikowanie się wyłącznie za pośrednictwem kwiatów. Dobrze więc czasami zwrócić uwagę na to, co kupujemy i komu chcemy to podarować. Choć dzisiaj coraz chętniej korzystamy z usług firm takich jak kwiaty przez internet, troska o jakość upominku powinna być dokładnie taka jak kilka wieków temu. Kwiaty od zawsze posiadały odpowiednią otoczkę, niezbędne jest zatem dokładne przyjrzenie się ich symbolice zwłaszcza, że na przestrzeni wieków była wyjątkowo bogata. W historii kwiaty zwykle kojarzone były z ceremoniami religijnymi czy kulturowymi, choć do dnia dzisiejszego przywołują na myśl skojarzenia z konkretnymi państwami czy narodami. Takimi roślinami były lotosy czy róże, istotne dla starożytnych Greków oraz Wikingów. Lilia np. znajduje się w godle królów Francji, zresztą była jej symbolem aż do rewolucji francuskiej w 1789 roku, fiołki utożsamiane są z Napoleonem Bonaparte i jego historią miłosną a narcyz z mitologicznym greckim bogiem, który odrzucił miłość pięknej nimfy, za co został ukarany miłością do swojego własnego odbicia. Swoją historię mają także tulipany, posiadające nazwę od greckiej bogini Tulip. W 1850 roku powstała też powieść „Czarny tulipan”, napisana przez Aleksandra Dumasa, opowiadająca historię mężczyzny pragnącego stworzyć czarnego tulipana. Niestety okazało się to możliwe dopiero w 1986 roku, na wiele lat po premierze książki. Współcześnie traktujemy kwiaty bardziej mechanicznie, wykorzystując je jako atrybuty podczas konkretnych wydarzeń z życia czy rodzinnych uroczystości.

Wiele osób nie zna też podstawowej symboliki kwiatów, przez co wybór bukietu odbywa się bardziej na zasadzie intuicji niż celowego przedsięwzięcia. Nie zmienia to jednak faktu, że wręczając nieodpowiednią wiązankę można trafić na osobę, która doskonale będzie potrafiła odczytać ukryty przekaz, jeżeli więc nie chce się popełnić jakiegokolwiek faux pas, niezbędne jest przejrzenie poradników savoir-vivre lub też poszukać informacji na temat podstawowych odczytań florystycznej symboliki. Z pomocą mogą nam przychodzić także profesjonalne kwiaciarnie, niezależnie od tego czy będą to punkty stacjonarne, czy też takie, które działają wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Zresztą, miejsca takie, jak chociażby różana kwiaciarnia internetowa, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, kiedy nie wiemy na co się zdecydować, głównie dlatego, że w wirtualnej galerii pojawiają się zdjęcia bukietów z dokładnymi opisami. Na ich podstawie można zatem dokonać trafnej selekcji i wybrać takie, które będą najlepiej oddawać nasze uczucia czy też powagę sytuacji. To, co kiedyś było obostrzone surowymi czynnościami rytualnymi, dzisiaj jest standardowym zachowaniem, dobrze jednak znać najważniejsze wytyczne i działać zgodnie z, ogólnie przyjętą, etykietą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine − 9 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>