Navigation Menu+

Idealna dieta dla sportowca? Paleo

legs-of-a-young-man-running-1239807-m

Co jakiś czas pojawiają się nowe diety rewolucjonizujące rynek zdrowego odżywiania. Jednym z najpopularniejszych w tej chwili programów żywieniowych jest dieta paleo opracowana przez doktora Lorena Cordaina. Dlaczego paleo? Jest to skrót od słów dieta paleolityczna (czyli inaczej – dieta pierwotna, dieta człowieka jaskiniowego). Łatwo w ten sposób zapamiętać, że podstawą takiego żywienia jest wszystko to, co mogliby zebrać (lub upolować) nasi przodkowie – zwierzęta, owoce, warzywa, orzechy, miód, naturalne tłuszcze, ale z pewnością nie zboża, czy rośliny strączkowe, których ludzie jaskiniowi nie siali ze względu na koczowniczy tryb życia.

Jak więc łatwo zauważyć, dieta ta nie jest przeznaczona dla wegetarian – jej podstawą są mięsa i ryby, a także nieprzetworzone składniki. Specjaliści od zdrowego odżywiania polecają dietę paleo dla sportowców.

Dlaczego zwłaszcza dla nich? Sportowcy to osoby szczególnie aktywne fizycznie, które aby osiągnąć zamierzony efekt muszą dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych i witamin, które pomagają zregenerować tkankę mięśniową po intensywnym treningu. Dieta paleo tym różni się od tradycyjnej diety dla sportowców, że bazuje na dostarczaniu jeszcze większej ilości białka i tłuszczu, a mniejszej ilości dostarczanych węglowodanów. Jaki jest tego skutek? Nasz organizm otrzymuje więcej witam, antyoksydantów i minerałów, co zapewnia szybszą i efektywniejszą regenerację naszego organizmu po intensywnym treningu. Brzmi sensownie!

Dodatkowo dieta paleo jest niezwykle zdrowa dla naszego organizmu. Ogranicza choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, czy otyłość. Dzięki paleo spada nasza waga, ponieważ zdecydowanie ograniczamy przyrost tkaki tłuszczowej poprzez zrezygnowanie z przetworzonych produktów (słodycze, cukry). Co więcej dieta ta, w odróżnieniu od większości głodówek jest dietą wysokoenergetyczną, obfitującą w składniki odżywcze. Dzięki niej mamy jeszcze więcej energii na ćwiczenia (i nie tylko). Zapewnia także uczucie sytości, poprzez dostarczanie organizmowi wysokiej jakości składników, a więc ogranicza ataki głodu i podjadanie między posiłkami. Jest idealna dla osób z cukrzycom, ponieważ stabilizuje poziom cukru we krwi. Do całej listy zalet diety należy dodać także ogólną poprawę stanu naszej skóry, włosów i paznokci, ponieważ w końcu dostarczamy organizmowiodpowiedniej ilości (i lepszej jakości!) składników odżywczych, a także poprawę procesów myślenia, ponieważ nasz mózg potrzebuje do odpowiedniej pracy tłuszczu, którego dieta paleo mu dostarczy.

Czy to koniec zalet diety paleo? Oczywiscie, że nie! Dieta ta tym różni się od innych, że w zasadzie nie jest dietą w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Paleo to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych, bo dzięki niej nigdy nie będziesz głodny. Twój organizm będzie odżywiony i w pełni przygotowany na nawet najintensywniejszy trening, dlatego też to dieta paleo uznawana jest za tą najodpowiedniejszą dla sportowców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>