Navigation Menu+

Dziennikarstwo internetowe

design i funkcjonalność

Strony www dają nam dziś wspaniałą okazję do rozwoju własnych umiejętności. Możemy szybko i łatwo stworzyć swoje miejsce w przestrzeni wirtualnej. Jeśli jeszcze się uczymy i nie mamy pieniędzy na płatną witrynę, istnieje wiele adresów bezpłatnych. Jakie strony www najczęściej zakładamy? Dziś odpowiedź na to pytanie stała się bardzo trudna. Prowadzimy pamiętniki internetowe, blogi z opowiadaniami czy działamy w sieci jako dziennikarze obywatelscy. Ta ostatnia forma obecności w Internecie jest wspaniałą okazją dla młodych ludzi, którzy w przyszłości chcą związać się z szeroko pojętymi mediami.

Dziennikarz obywatelski to osoba, która nie pracuje zawodowo jako dziennikarz, ale chciałaby przekazywać informacje i swoje poglądy innym użytkownikom, w tym przypadku w sieci. Powstanie dziennikarstwa obywatelskiego wiąże się oczywiście z rozwojem Internetu. Strony www umożliwiają społeczeństwu to, co w prasie, radiu czy telewizji nie jest tak bardzo dostępne. Przede wszystkim jest to możliwość publikacji swoich artykułów oraz ich masowe udostępnianie innym użytkownikom sieci. Internauci mogą sami prowadzić portal, ale jednocześnie mają szansę współpracować z innymi użytkownikami. Taka współpraca nie musi przebiegać między znającą się osobiście grupą ludzi. Strony www mają szeroki zakres tematyczny, ponieważ osoby je prowadzące często pochodzą z różnych części świata i zajmują się różnorodnymi rzeczami.

Jak się do tego zabrać?

Zostanie dziennikarzem obywatelskim jest dziś stosunkowo proste. Jeśli mamy dostęp do komputera i sieci internetowej, pozostaje tylko założenie strony www. Będąc jeszcze w szkole, często mamy dużo innych wydatków, a dodatkowo jesteśmy uzależnieni od naszych rodziców lub opiekunów. Skorzystajmy wtedy z darmowych witryn. Popularne są dzisiaj tak zwane blogi, czyli po prostu strony internetowe. Skąd różnica w nazewnictwie? Początkowo blogi kojarzone były raczej ze stronami o charakterze osobistym. Były to wspomniane już pamiętniki internetowe. Dziś z pewnością inaczej postrzegamy tego typu witryny. Nadal widoczny jest subiektywizm, ale głównie dlatego, że na blogach tworzymy eseje, polemiki czy felietony. Lubimy odnosić się do rzeczywistych wydarzeń lub komentować to, co ktoś znany powiedział. Trzeba pamiętać, że to także jest jakaś forma dziennikarstwa obywatelskiego. Takimi tekstami skłaniamy internautów do myślenia oraz do dyskusji. Gdzie więc założyć bloga? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, a otrzymamy przynajmniej kilka najpopularniejszych darmowych portali, na którym szybko założymy strony www. Jeśli nie chcemy bawić się w prowadzenie strony lub zwyczajnie nie mamy do tego czasu, możemy udzielać się na forach internetowych znanych mediów prasowych, radiowych czy telewizyjnych. W takich przypadkach nasze działanie również będzie miało charakter subiektywny, ponieważ w naszych wypowiedziach najczęściej będziemy się do czegoś odnosić, coś pochwalać lub krytykować. Jeśli nastawieni jesteśmy w swoich działaniach stricte na informacje, powinniśmy po prostu obserwować naszą rzeczywistość. Wbrew pozorom wokół nas dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy. Informujmy o tym media, czy to krajowe, czy regionalne. Z pewnością zawodowi dziennikarze zapamiętają nasze starania. Jest to istotne, ponieważ w przyszłości – będąc na studiach lub szukając pracy – możemy załapać się w jakiejś redakcji na praktyki lub staż.

O czym pisać i jak to robić?

Strony www – szczególnie te bezpłatne – powstają dziś masowo. Niektóre są ciekawe, inne niekoniecznie. Niestety wiele adresów niepotrzebnie zaśmieca internetową rzeczywistość. Internauci ze słomianym zapałem szybko rezygnują z prowadzenia strony, nie troszcząc się o to, co się z nią stanie. Dlatego dobrze zastanówmy się, o czym chcemy pisać. Tak, aby nasz czas nie został niepotrzebnie stracony oraz aby czytelnicy czerpali przyjemność z odwiedzania naszej strony. Nie jest tajemnicą, że najlepiej pisać o tym, co się lubi. Naturalnie, jeśli żywimy do czegoś sympatię, mamy o tym pojęcie. Kompetencje, które posiadamy znacznie wpłyną na odbiór naszej strony www. Nie wystarczy jednak pisać rzeczy zgodnych z prawdą. Musimy także zrobić to w taki sposób, by przyciągnąć uwagę czytelników. Liczy się tu przede wszystkim kreatywność i pomysł na siebie. Te dwie rzeczy muszą być obecne od samego początku naszej internetowej działalności obywatelskiej. Jeśli nie zainteresujemy internauty, nie wróci on już na naszą stronę. Jeśli natomiast w jakiś sposób go zaintrygujemy, nie tylko wróci, ale także poleci nas swoim znajomym. Na odbiór strony www wpływa także poprawność językowa nadawcy. Nie każdy urodził się humanistą, to oczywiste. Jednakże powinnyśmy zwracać uwagę na to, by teksty pozbawione były rażących błędów, przede wszystkim ortograficznych i składniowych. Te pierwsze podświadomie obniżają nasze kompetencje wśród odbiorców, te drugie utrudniają przeczytanie tekstu ze zrozumieniem. Jeśli nasza strona podejmuje nie tylko krajowe tematy, warto zastanowić się nad prowadzeniem strony w dwóch językach. Nie musimy koniecznie znać języka obcego (najczęściej drugi język strony www to angielski). Możemy zaprosić do współpracy kogoś, kto swobodnie się nim posługuje.

Różne formy strony www

Internet pozwala nam nie tylko na pisemne przekazywanie informacji. Możemy to robić za pomocą różnych innych elementów komunikacji. Oprócz tekstów pisanych coraz częściej popularnymi formami stają się obraz i dźwięk. Rzeczywistość przedstawiamy na przykład za pomocą fotografii. Najpopularniejsze są w tym przypadku fotoreportaże. Bardzo interesujące są też takie strony www, które stylizują się na radio lub telewizję. Wystarczy średniej jakości sprzęt i dobry pomysł. Słowo pisane nie musimy być jedynym sposobem na wyrażanie wiedzy czy emocji, chociaż z pewnością jest potrzebne także w wyżej opisanych przykładach.

Strony www to wspaniała okazja dla dziennikarstwa obywatelskiego. Jeśli mamy pomysł na siebie i swoją witrynę, nie należy odkładać tego na później. Prowadzenie takiej strony www rozwija umiejętności i szlifuje warsztat pisarski. Dziennikarstwo obywatelskie jest pierwszym krokiem w kierunku przyszłej kariery medialnej. Może się kiedyś okazać, że była to ważna decyzja, którą docenią Twoi pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + eight =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>