Navigation Menu+

Kotły

kotły

Jeżeli szukasz odpowiedniego dla twojego domu sprzętu grzewczego lub kotłów, powinieneś zwrócić się w tej sprawie do specjalisty.  Dystrybutorzy urządzeń techniki grzewczej posiadają kompetencję i doświadczenie w zakresie doboru sprzętu, dostosowania go do wymagań użytkowników oraz jego instalacji. Decydując się na określona technikę grzewczą w naszym domu, powinniśmy korzystać wyłącznie ze sprawdzonego sprzętu o najwyższej jakości. System ogrzewania pomieszczeń powinien być jak najmniej awaryjny oraz jak najprostszy w obsłudze dla jego przyszłych użytkowników.

Zanim jednak zwrócimy się o poradę fachowca, dobrze jest sporządzić wstępne rozeznanie wśród rodzaju techniki grzewczej oraz sprzętu. Kotły grzewcze dzielimy ze względu na rodzaj paliwa, jakie one gazyfikują. Musimy także zorientować się, gdzie kotły powinny stać oraz jakie są przepisy dotyczące odpowiedniego pomieszczenia. Oprócz tego istotne są także warunki utrzymania tych urządzeń. Sama instrukcja obsługi ma duże znaczenie, ale pamiętać musimy o warunkach jego najbardziej wydajnej pracy. Z tym wiąże się zarówno czyszczenie, jak i odpowiednia instalacja, która gwarantuje najefektywniejszą pracę i minimalne ryzyko wystąpienia awarii. Pamiętajmy, że kotły to sprzęt dość drogi i wymagający szczególnej uwagi zarówno użytkownika, jak i samego instalatora. Instalacja całej techniki grzewczej to jeden z ważniejszych aspektów utrzymania bezpieczeństwa pomieszczenia mieszkalnego lub gospodarczego oraz użytkowników.

Najważniejszym krokiem w doborze takich urządzeń jak kotły jest zwrócenie szczególnej uwagi na ich wymiary. Wielkość kotła jest bezpośrednio związana z jego mocą. Jeżeli nie dobierzemy odpowiedniej wielkości sprzętu do pomieszczeń, które przeznaczone są do ogrzania, nie uzyskamy przewidywanych rezultatów, a jego użytkowanie może okazać się nie w pełni oszczędne. Tak więc dobór kotła zależy przede wszystkim od wyboru techniki grzewczej, całego systemu instalacji, w tym również liczby grzejników oraz wielkości pomieszczeń przeznaczonych do ogrzania. Ekonomiczna eksploatacja to bardzo ważny aspekt działania kotła. Zwiększa bowiem w ten sposób jego żywotność. Aby jak najoszczędniej, ale możliwie najbardziej wydajnie korzystać z systemu grzewczego, kocioł musi być tak dobrany do powierzchni ogrzewanej, aby pomieszczenie mogło osiągać każdą temperaturę nastawioną przez użytkownika i mieszczącą się w limicie grzewczym kotła. Przeciążony sprzęt zużywa się o wiele szybciej, narażając użytkowników na dodatkowe koszty. Można również przesadzić w drugą stronę, czyli dobrać za duży kocioł do wielkości pomieszczenia (lub kilku pomieszczeń). W tym przypadku niebezpieczeństwo polega na trudnościach z zachowaniem docelowej temperatury powietrza, przy czym może również wystąpić przepalenie kotła, czyli tak zwane „smolenie”.

Warunkiem prawidłowej pracy całego systemu grzewczego jest utrzymanie optymalnej temperatury samej pracy. Kotły powinny pracować w odpowiedniej temperaturze, która wynosi powyżej sześćdziesięciu stopniu Celsjusza. Musimy jednak pamiętać, że osobne przepisy istnieją do każdego rodzaju kotła, to znaczy urządzenia na różnego rodzaju paliwo. Kotły, w których spalane jest drewno powinny posiadać właśnie taką temperaturę swojej pracy. Istnieją przypadki, w których nie musimy przestrzegać tego zalecenia z ogromną dokładnością. Jest to możliwe wtedy, kiedy kotłownia, piwnica lub cały dom posiada bardzo dobrą izolację. Wówczas wymagane jest jednak zainstalowanie dodatkowego urządzenia w postaci odpowiedniego zaworu, dzięki któremu zmniejszona jest emisja sadzy i możliwość jej osadzania się na ściankach wewnętrznych.

Istnieją pewne przepisy dotyczące montażu kotłów. Instalacja powinna być otwarta i posiadać zbiorcze naczynie przelewowe. Dzięki temu możemy uzyskać odpowiednią temperaturę i zapewnić prawidłową oraz bezpieczną pracę kotła. Układ zamknięty nie jest w pełni bezpieczny ponieważ, kiedy występuje awaria prądu lub problem z jego dostarczeniem, nie zostanie uruchomiona pompa. W tym przypadku ciepło z kotła nie zostaje oddane i wzrasta ciśnienie wody. Może to powodować niebezpieczną awarię całości instalacji. Komin, do których podłączamy kotły, musi idealnie do nich pasować wielkością. Jego przekrój może być większy, ale nie mniejszy. Minimalna wysokość komina to siedem metrów. Ważne jest, by komin był wyższy niż najbardziej wystający element dachu, aby umożliwiona było swobodne odprowadzanie dymu. W przeciwnym przypadku dym może wpadać do środka i zanieczyszczać nie tylko komin, ale całą instalację, a w efekcie prowadzić do zadymienia pomieszczenia. Według przepisów powinno również zostać wyznaczone odpowiednie pomieszczenie, w którym kotły będą umieszczone. Dokładne instrukcje montażu oraz parametry najlepszych kotłów dostępne są na http://www.sjsgroup.pl. Takie wnętrze musi być przede wszystkim niepalne i odpowiednio wypoziomowane, a także stabilne pod względem temperatury i wilgoci. Aby utrzymać odpowiednie warunki pracy kotłów, pomieszczenie musi mieć odpowiednią wentylację – wywiewną i nawiewną. Każda z nich znajdować się w określonym miejscu względem urządzenia. Muszą one być umieszczone na przeciwległych względem siebie ścianach. Nawiew musi znajdować się nad podłogą, a wywiew pod sufitem. Instalacja wentylacyjna powinna składać się z kanałów o wielkości średnicy około piętnastu centymetrów.

Jeżeli chcemy przedłużyć żywotność kotła i umożliwić jego ekonomiczną pracę, musimy pamiętać o okresowym czyszczeniu. Nieczyszczone kotły są o wiele mniej sprawne i bardziej zawodne. Czyszczenie zwiększa także bezpieczeństwo użytkowania. Jeżeli odpad ze spalania paliwa osiądzie wewnątrz kotła, urządzenie zapycha się poprzez izolację. Wydzielają się wówczas niebezpieczne substancje, które prowadzą do uszkodzenia instalacji. Czyszczenie kotła powinno odbywać się regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Bardzo ważne jest również odpowiednie utrzymanie urządzenia po zakończeniu sezonu. Należy bardzo dokładnie wyczyścić kocioł i przygotować do następnego sezonu grzewczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three − two =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>