Navigation Menu+

Organizmy modyfikowane genetycznie

plantquarantine

Prace nad genetycznie zmodyfikowanymi organizmami trwają stosunkowo niedługo. Pierwsze działania związane z tym zagadnieniem przyniosły efekty w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku. Nie da się jednak ukryć, iż dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat genetycznie zmodyfikowane organizmy zaczęły cieszyć się zainteresowaniem społeczeństwa. Nie wszystkie opinie na ten temat są oczywiście pozytywne. Zarówno w kręgach naukowców, biologów i genetyków, jak i w kręgach normalnych osób znających GMO jedynie z gazet, internetu i telewizji zdania są bardzo różne. Jedni chwalą genetycznie modyfikowane organizmy i upatrują w nich lepszego życia. Inni widzą w takich rozwiązaniach zagrożenie. Jak jest zatem naprawdę? Czym są genetycznie modyfikowane organizmy? Odpowiedzi na te pytania są nie tylko szczególnie ważne, ale również niezwykle interesujące.

Trzy grupy modyfikacji genetycznych

Różnorodne organizmy modyfikowane genetycznie – jak sama nazwa niejako wskazuje – powstają poprzez zmianę genomu. Wspomniane przekształcenia są możliwe dzięki inżynierii genetycznej zajmującej się świadomą i profesjonalną, a przede wszystkim pożądaną ingerencją w materiał genetyczny danego organizmu.

Inżynieria genetyczna to jedynie pojęcie ogólne. W pracach nad organizmami modyfikowanymi genetycznie stosuje się pewne metody, dzięki którym zmiana wygląda w każdym przypadku nieco inaczej. Po pierwsze genetycy prowadząc swoje badania mogą zmieniać aktywność genów występujących w roślinie czy zwierzęciu naturalnie. Innymi słowy – jeśli jakiś gen jest pozytywny, można zwiększyć sztucznie jego aktywność. I analogicznie – mniej przydatne bądź szkodliwe geny można zminimalizować tak, by nie ograniczały rozwoju i wzrostu danego organizmu. Oprócz „manewrowania” aktywnością poszczególnych genów badacze zajęli się również duplikowaniem poszczególnych cech. Tworzone kopie mogą na przykład przyspieszyć porost rośliny bądź wpłynąć na jej żywotność. Ostatnia grupa modyfikacji genetycznych to te działania, które mają na celu wprowadzenie do organizmu genu pochodzącego z innego gatunku. Jest to najbardziej skomplikowany proces, nad którym wciąż prowadzone są intensywne badania.

Modyfikacje przeprowadzane na zwierzętach

Badania przeprowadzane na zwierzętach wciąż wzbudzają o wiele większe kontrowersje, niż badania prowadzone w obrębie roślin. Zmiana genomu zwierząt jest również trudniejsza i bardziej skomplikowana. Niestety rezultaty prac genetyków wciąż nie są w stu procentach zadowalające. Modyfikowane genetycznie zwierzęta na ogół są bezpłodne lub chorowite. Prace związane z tymi organizmami pochłaniają ogromne pieniądze, co stanowi dodatkową trudność dla osób zajmujących się opisywanymi zagadnieniami. Niemniej jednak – pomijając wszystkie wątpliwości i zarzuty – genetycznie modyfikowane zwierzęta wciąż powstają, a prace nad nimi powoli zaczynają przynosić rezultaty. Niektóre gatunki szybciej rosną i stają się bardziej odporne na różne choroby.

Modyfikacje przeprowadzane na roślinach

Ogromną popularnością od początku badań nad GMO cieszyły się prace przeprowadzane na roślinach. Zazwyczaj zmiany genetyczne w tej sytuacji polegają na wprowadzaniu bądź eliminowaniu określonych cech rośliny. W efekcie organizm staje się bardziej odporny na uszkodzenia wynikające z działań szkodników czy chociażby czynników atmosferycznych. Istotnym elementem, do którego dążą badacze jest również zwiększenie żywotności rośliny oraz przyspieszenie jest wzrostu. Obecnie do GMO zaliczymy między innymi pomidory, ziemniaki, bawełnę czy kukurydzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × one =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>