Navigation Menu+

Praca może być przyjemnością

pomarańczowa wiertarka

Obawiasz się, że twoi pracownicy nie są zadowoleni z panujących warunków pracy? Ich wydajność nagle spada, ale nie wiesz dlaczego? Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak zaplanować odpowiednie stanowisko pracy dla swoich pracowników. Stanowisko pracy jest bowiem jednym z najważniejszych czynników wpływających na osiągnięcia twoich podwładnych.

Praca w biurze

Osiem godzin pracy za biurkiem wbrew pozorom nie jest wyłącznie przyjemnością. Często siedzący tryb pracy powoduje u pracowników poważne problemy zdrowotne, na przykład z kręgosłupem. Musisz się zrobić wszystko, by czuli się oni komfortowo, a co najważniejsze nie doznali uszczerbku na zdrowiu. Przede wszystkim zadbaj o prawidłowe biurka i krzesła. Zwykły mebel może się okazać zbawienny. Wiele firm oferuje dziś komfortowe i wygodne krzesła, które w żaden sposób nie obciążają kręgosłupa. Ponadto biurko musi znajdować się określonej wysokości. Podobnie jest z komputerem. Jeśli znajduje się zbyt blisko, z czasem nasz pracownik zacznie odczuwać skutki tego nadużycia. Ważne są nie tylko meble, ale również całe pomieszczenie. Wiele biurowców w ogóle nie powinno mieścić w sobie biur, w których pracownicy spędzają jedną trzecią dnia. Dlaczego? Często chodzi o złą wentylację lub jej całkowity brak oraz o złe ułożenie okien. W gorące dni wentylacja bywa zbawienna. Każde stanowisko pracy powinno posiadać także wiatrak elektryczny, który ochroni pracownika przed duchotą i upałem. Kłopot nie jest aż tak duży, gdy w naszym biurze znajdują się wielkie, otwierane okna gwarantujące przewiew i napływ świeżego powietrza. Jednak niestety często zdarza się, że pomieszczenia w ogóle nie mają okien, są one za małe lub nieotwierane. Odpowiednia wentylacja we wszystkich przypadkach powinna rozwiązać problem. Dlatego jeśli wynajmujesz biuro upewnij się, że jest ona zainstalowana poprawnie. Zapewnij pracownikom także dostęp do toalety i kuchni. Nie muszą zajmować większej przestrzeni. Ważne, by pracownicy mogli w komfortowy sposób uporać się ze swoimi potrzebami fizjologicznymi. Stanowisko pracy nie odnosi się bowiem tylko do miejsca, w którym wykonujemy swoją pracę. Jeśli twoi pracownicy spotykają się z klientami w biurze, zapewnij im salę konferencyjną. Takie miejsce sprawi, że pewniej poczują się zarówno oni, jak i klienci.

Praca poza biurem

Wiele firm nie sprowadza się jednak do pracy za biurkiem. Nasi pracownicy często wykonują czynności fizyczne w różnorodnych miejscach. Pamiętaj, że stanowisko pracy to miejsce, w którym aktualnie znajduje się zatrudniona przez ciebie osoba. Jeśli wykonanie zlecenia wymaga odbycia podróży, zapewnij pracownikowi odpowiednie ku temu warunki. Przede wszystkim nie zostawiaj mu do załatwienia spraw formalnych, związanych między innymi z środkiem transportu czy ewentualnym noclegiem i wyżywieniem. Zadbaj o to, by nie spotkały go żadne nieprzyjemności. Pamiętaj także o ewentualnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Jeśli pracownik wybiera się za granicę, sprawdź normy, które obowiązują w danym kraju. Dla przykładu, jeśli podróżujemy samochodem we Francji, od tego roku powinniśmy mieć ze sobą alkomat. Te drobne niuanse sprawią, że podróż odbędzie się bez problemów, mandatów i nieprzyjemności. Najważniejsza jest jednak kwestia transportu. Jeśli pracownik wybiera się gdzieś daleko, zapewnij mu w miarę możliwości wygodniejszy transport niż samochód. Prowadzenie przez wiele godzin nie jest wydajne i może zagrozić naszemu życiu. Jeśli koniecznie podwładny przemierza dłuższą drogę jako kierowca, zadbaj by po drodze odpoczął w motelu. Uzupełnienie sił w postaci snu i ciepłego posiłku bywa zbawienne. Z całą pewnością działa lepiej niż przydrożna, zimna kawa na stacji benzynowej. Często jednak pracownik skłonny wykonać swoją pracę jak najszybciej zwyczajnie o tym zapomina. Jako szef masz obowiązek mu o tym przypomnieć.

Stanowisko pracy często jest miejscem niebezpiecznym. Pracownicy fizyczni, na przykład na budowie powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt, przede wszystkim ten ochronny. Podstawą jest w takim przypadku oczywiście kask i ubranie ochronne. Zapewnij im także odpowiednie narzędzia, którymi będą się posługiwać przy wykonywaniu zadania. Odpowiednie stanowisko pracy powinni także posiadać fizycy i chemicy przeprowadzający jakieś badania. W każdym z tych przypadków nieprzestrzeganie zasad może grozić uszczerbkiem na zdrowiu lub utratą życia. Dlatego w trosce o współpracowników sprawdź przed rozpoczęciem zlecenia, czego potrzebują. Jak widzisz, stanowisko pracy pomaga pracownikom w odpowiednim wykonywaniu swojej pracy. Zwiększa nie tylko wydajność, ale także daje gwarancję na to, że ludzie, których zatrudniasz będą bezpieczni i zadowoleni. Posiadanie firmy to nie wyłącznie przyjemność. To także wyzwanie, któremu musisz sprostać. Dlatego zadbaj także o swoje stanowisko pracy. Pamiętaj, że to co robisz wpływa na twoich podwładnych. Odpowiednie zarządzanie wpłynie pozytywnie na wyniki ich pracy. Aby je osiągnąć, pracuj w miejscu, w którym ty także czujesz się komfortowo i bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 11 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>