Navigation Menu+

Wspomaganie przemysłowych prac transportowych

na budowie

Nowoczesne wciągarki elektryczne znane są nie tylko z doskonałych parametrów technicznych, ale także ze swojej niezawodności, nic więc dziwnego, że ich obecność w przestrzeni zakładów produkcyjnych jest dzisiaj oczywista. Do grupy najczęściej używanych elementów zaliczyć można wciągarki linowe, które sprawdzają się doskonale na rozmaitych placach budowy, głównie dlatego, że należą do najtańszych opcji transportowych, dostosowanych dobrze do potrzeb transportu pionowego. Przez wzgląd na często spotykany brak miejsca na umieszczenie wielkogabarytowych wind budowlanych oraz innych podobnych urządzeń, wciągarki linowe wydają się być najodpowiedniejszą opcją sprawnego transportowania elementów na konkretne wysokości.

Zasięg ich działania uzależniony jest przede wszystkim od stopnia obciążenia i wewnętrznej konstrukcji, dlatego też w sprzedaży znaleźć można sprzęty o odmiennych długościach liny. Takie działanie zapewnia precyzyjność w przenoszeniu oraz dokładniejsze dopasowywanie się do konkretnego miejsca pracy. Większość przedsiębiorców dokłada wszelkich starań, aby ich linie produkcyjne były maksymalnie wydajne, dlatego też współcześni twórcy urządzeń wspomagających prace transportowe starają się, aby ich produkty oferowały możliwość utrzymania wysokiego tempa realizacji zleceń. Przenoszenie nieporęcznych i ciężkich ładunków może być niewygodne a nawet niebezpieczne dla pracowników, dlatego też ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju manipulatory przemysłowe i urządzenia wspomagające, ponieważ można je zastosować także w tych miejscach, które są trudno dostępne i uniemożliwiają wprowadzenie innego rodzaju rozwiązań. Wciągarki i manipulatory posiadają dzisiaj na tyle zwartą konstrukcję i poszerzone funkcje, że można je zbudować w taki sposób, aby idealnie wpisywały się w przestrzeń danej fabryki lub zakładu wytwórczego. Na rynku znaleźć można wiele produktów, a spośród nich na uwagę zasługują niewątpliwie manipulatory i wciągarki Dalmec, przede wszystkim dlatego, że tworzone są w oparciu o zastaną lub planowaną infrastrukturę danego miejsca. Dzięki temu przedsiębiorcy wchodzą w posiadanie urządzeń pasujących wyłącznie do ich stanowisk pracy i przekładających się na zwiększenie efektywności konkretnej linii produkcyjnej. Wciągarki Dalmec oraz ich manipulatory wyposażone są w chwytaki, haki i magnesy, przez co możliwe jest precyzyjne przenoszenie załadunków z punktu A do punktu B, niezależnie od ich wielkości, kształtu i rodzaju materiału, z których zostały wykonane.

przenoszenieJest to bardzo ważne biorąc pod uwagę fakt, iż wiele z zakładów przemysłowych pracuje obecnie z wyjątkowo kruchymi elementami, takimi jak chociażby szkło. Ich nieodpowiednie chwycenie może skutkować nie tylko uszkodzeniami produktów, ale i stworzeniem zagrożenia dla zdrowia samych pracowników. Warto pamiętać, że regularnie wykonywane prace transportowe wymagają zwiększonego wysiłku fizycznego, przez co mogą przyczyniać się do powstawania urazów kumulacyjnych oraz pojedynczych uszkodzeń ciała. Skręcenia stawów czy zerwanie ścięgien to tylko niektóre z elementów zagrażających zdrowiu pracowników, dlatego też działania bezpieczne zarówno dla ładunków, jak i samych operatorów jest obecnie pierwszorzędną sprawą dla firm zajmujących się produkcją wciągarek i manipulatorów. Trudno zresztą wyobrazić sobie dzisiaj jakąkolwiek czynność bez odpowiednich obostrzeń w postaci przepisów BHP czy norm prawnych. Stanowiska, które zostały wyposażone w urządzenia wspomagające ręczne prace transportowe muszą być więc w pełni bezpieczne i komfortowe. Na największe ryzyko uszkodzeń narażone są zwykle takie części ciała jak szyjny i lędźwiowy odcinek kręgosłupa, nadgarstki, dłonie, stopy czy też ramiona, dlatego też wykorzystanie potencjału wciągarek i manipulatorów ma za zadanie minimalizować ryzyko jakichkolwiek wypadków. Obok klasycznych wciągarek linowych znaleźć można urządzenia elektryczne, a także wciągarki rusztowaniowe czy pochyłe, cieszące się równie dużą popularnością, co klasyczne modele. Wszystkie maszyny posiadają zwarte konstrukcje i proste działanie, przez co okazują się być mniej awaryjne od bardziej wyrafinowanych czy naładowanych elektroniką urządzeń. Zasady działania manipulatorów opierają się przede wszystkim na prawach fizyki, takich jak chociażby prosta zasada wytworzenia przeciwwagi do przenoszonego ładunku. W taki sposób możliwe jest wykorzystanie siłownika umieszczanego na urządzeniu tak, aby możliwe było sterowanie nim niezależnie od obwodów pneumatycznych. Operatorzy otrzymują zatem możliwość sprawnego i płynnego poruszania ładunkiem praktycznie bez konieczności angażowania w całe przedsięwzięcie własnej siły mięśniowej.

Możliwy jest więc bezpośredni kontakt z przenoszonymi elementami, jednak bez konieczności przemęczania ciała. Sterowanie urządzeniami odbywa się w sposób intuicyjny, ale wyjątkowo precyzyjny, dlatego też pracownicy mogą przenosić nawet najbardziej skomplikowane elementy z punktu A do punktu B z niemal zegarmistrzowską precyzją. W taki sposób – działając praktycznie w stanie nieważkości – operatorzy mogą skoncentrować się lepiej na wykonywanych przez siebie czynnościach, przykładają się mocno do zwiększenia wydajności konkretnej linii produkcyjnej. Im bezpieczniej w przestrzeni pracy, tym lepiej, przede wszystkim dlatego, że nie ma konieczności intensywnego pilnowania własnej pozycji. Niewątpliwą zaletą tego typu produktów jest ich jednostkowość. Oznacza to ni mniej ni więcej jak tylko to, że każdy manipulator oraz większość nowoczesnych wciągarek powstaje na specjalne zlecenie i dostosowywana jest do konkretnego stanowiska. Przepływ informacji pomiędzy projektantami a przedsiębiorcami pozwala zatem nie tylko na stworzenie lepszych i bardziej innowacyjnych urządzeń, ale także na zapewnienie lepszego rozwoju wszelkich dziedzin naukowych, takich jak chociażby ergonomia, łączącej w spójną całość dorobek wielu nauk – medycyny, fizjoterapii, biologii, inżynierii i wielu innych. Tak zdobywane doświadczenie procentuje, co zresztą widać na przykładzie szybkiego rozwoju produkcji i techniki XXI wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven − eleven =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>